wtorek, 29 września 2009

Wolne rodniki

21. Zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Szkodliwe działanie wolnych rodników (in. utlenianie) jest jedną z głównych przyczyn osłabienia lub zakłóceń działania systemu odpornościowego. Uszkodzenia komórkowe wskutek działania wolnych rodników są też przyczyną wielu poważnych chorób, takich jak choroba Alzheimera, cukrzyca, miażdżyca albo zapalenie stawów.

Infekcje

22. Przeciwdziała infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybicznym. Infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybiczna następuje wtedy, gdy zarazkom uda się pokonać system immunologiczny organizmu. Wyciąg z açai zawiera całe bogactwo substancji wspomagających system immunologiczny i udaremniających infekcje.

DNA

23. Posiada właściwości antymutagenne. Przeciwutleniacze zawarte w wyciągu z açai pomagają zapobiegać uszkodzeniom DNA prowadzącym do mutacji i przemian nowotworowych, dzięki czemu przeciwdziała szkodliwym substancjom takim jak karcynogeny i mutageny.

Trawienie

24. Wspomaga trawienie. Błonnik pokarmowy jagody açai ułatwia trawienie i poprawia stan przewodu pokarmowego, w tym odcinka jelita szczególnie narażonego na różne schorzenia i nieprawidłowości - okrężnicy.

Żołądek

25. Pomaga zwalczać objawy refluksu żoładkowo-przełykowego. Składniki odżywcze açai (szczególnie szeroka gama antyoksydantów) pomagają chronić oraz regenerować zwieracz dolny przełyku, uszkodzony wskutek cofania się kwaśnej treści żołądkowej z żołądka do przełyku. Ich właściwości antykwasowe zmniejszają ryzyko powikłań, mogących powstać wskutek zalegania treści kwasowej w przełyku (owrzodzenie, krwawienie, zapalenie krtani).

Jelita

26. Leczy chorobę wrzodową. Właściwości antybakteryjne açai odgrywają dużą rolę w likwidacji wrogich bakterii, grzybów i pasożytów, w tym bakterii heliobacter pylori odpowiedzialnej za wywoływanie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz wpływającej na rozwój nowotworów żołądka.

Choroby jelit

27. Łagodzi objawy choroby Leśniowskiego-Crohna. Açai, ze względu na swe właściwości antyzapaleniowe, może stać się ważnym suplementem w terapii przeciwko tej chorobie. Açai pomaga chronić ścianki jelita cienkiego przed uszkodzeniami, dzięki czemu zapobiega wyniszczeniu organizmu spowodowanemu niewłaściwym wchłanianiem i rozkładem (niszczeniem) substancji odżywczych.

Cera

28. Wygładza cerę. Fitosterole, w które bogata jest jagoda açai redukują proces wyniszczenia wierzchnich ochronnych warstw skóry, dzięki czemu skóra jest mniej narażona na defekty i uszkodzenia.

Zmarszczki

29. Chroni przed przedwczesnymi zmarszczkami. Wysoka zawartość antocyjanidów i fitosteroli odgrywa dużą rolę w ochronie tkanki łącznej organizmu, w tym głównego białka tkanki łącznej - kolagenu. Ubytek kolagenu w skórze powoduje zmarszczki i przedwczesne starzenie skóry.

Skóra

30. Ma działanie środka ściągającego. Środki ściągające to substancje chemiczne, które ściągają lub zwężają tkanki ludzkiego organizmu, w tym skóry. Środki ściągające służą do zatamowania krwawienia lub do odświeżenia i uelastycznienia skóry.

Rak

31. Potrafi wspomóc walkę z rakiem. Antyoksydanty obecne w açai potrafią neutralizować wolne rodniki zanim dojdzie do uszkodzeń komórkowych. Dzięki temu mogą obniżyć ryzyko wystąpienia kilkunastu typów nowotworów, w tym raka piersi, raka płuc, raka skóry oraz raka żołądka.

Stawy

32. Łagodzi ból przy zapaleniu stawów. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym jagody, sok z açai potrafi łagodzić ból spowodowany stanami zapalnymi stawów.

Astma

33. Łagodzi objawy astmy. Witamina C zawarta w açai jest potężnym antyoksydantem o właściwościach przeciwzapalnych, działających kojąco w przypadkach objawów zewnętrznych astmy.

Alzheimer

34. Potrafi obniżać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Badania naukowe sprzed kilku lat wykazały, że zwiększona dawka witamin C i E, w które bogata jest jagoda açai, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.

Wzrok

35. Poprawia wzrok. Beta-karoten i witamina C obecne w açai mają pozytywny wpływ na stan zdrowia oka ludzkiego oraz obniżają ryzyko wystąpienia schorzeń i komplikacji po zwyrodnieniu plamki żółtej.

Zęby

36. Pomaga utrzymać zdrowe zęby i dziąsła. Wapń w açai pomaga zarówno utrzymać białe i zdrowe zęby, jak i chronić dziąsła przed infekcjami prowadzącymi do zapaleń oraz przed różnymi innymi chorobami.

Mózg

37. Usprawnia funkcjonowanie mózgu. Nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega3 są budulcem dla ok. 60% ludzkiego mózgu. Produkty żywnościowe bogate w tłuszcze omega3, w tym jagoda açai, znacznie zmniejszają szansę na zakłócenia w pracy mózgu oraz usprawniają ogólną funkcjonalność umysłu (w tym czujność i bystre myślenie).

Sen

38. Pomaga na sen. Witaminy B i inne składniki odżywcze açai łagodzą stres i usprawniają komunikację między komórkami mózgu, wspomagając produkcję neuroprzekaźników takich jak dopamina lub serotonina, odpowiedzialna między innymi za zdrowy sen i regulację temperatury ciała.

Zdrowie i samopoczucie

Zdrowie i samopoczucie

39. Poprawia zdrowie i samopoczucie. Wyciąg z açai, bogaty w liczne niezbędne substancje i minerały, odżywia organizm i bierze udział w jego regeneracji i ochronie.